פורנוגרפיה – בטלפון של הילדים שלנו!

באחד הבקרים, לפני מספר שבועות, הבן שלי (בכיתה ז') שיתף אותי שהוא מקבל תמונות וסרטונים פורנוגרפיים בחלק מקבוצות הוואטסאפ שלו.

מבירור קצר הבנתי שלא מדובר בקבוצות הרגילות – של הכיתה או של חברים קרובים – אלא קבוצות גדולות. ארציות. כאלה שנכנסים אליהן כדי להיות בעוד קבוצות. גם אם לא ממש מכירים שם כמעט אף אחד. (זה נושא לפוסט אחר)…

הוא אמר שהוא מוחק את התמונות והסרטונים וציין שזה ממש לא נעים לקבל. מסתבר שלא ניתן להוציא את מי ששולח את החומרים האלה וגם כשמוציאים, הוא נכנס פעם אחר פעם.

אוף. כמה חוסר שליטה יש לנו על התכנים שהילדים שלנו נחשפים בפלטפורמות השונות.

אז מה עושים?

ראשית, משבחים אותו על כך שבא וסיפר. אחרי הכל, כשהם פותחים בפנינו את עולמם (וזה קורה הרבה פחות משהיינו מייחלים), חשוב מאוד לתת לזה מקום ולעודד את זה. פעם אחר פעם.

ואז, מאפשרים שיח. זאת הזדמנות להסביר מה זה פורונוגרפיה ולמה בכלל יש אנשים שעוסקים בזה (עוני, צורך זמין לכסף [כמו צרכני סמים] ועוד). וגם, להדגיש שאין לזה קשר למיניות בריאה או אהבה או אינטימיות שיש בין בני זוג. אחרי הכל, יש שם צלם ומישהו שמביים את מה שאנחנו רואים. זה רחוק מלהיות אמיתי.

יש כאלה שיחושו גועל ודחיה על מה שהם ראו וזה אפילו יכול להיות ממש טראומתי לחלקם.

זה המקום לאמפתיה ולהביע את הרגשתנו על הנושא. לחזור ולהדגיש עד כמה אין לזה קשר לעולם האמיתי ולמערכות יחסים שאנחנו מכירים. כמו למשל, בין אבא לאמא.

כשהם שואלים שאלות, אנחנו מקבלים הזדמנות נהדרת לענות. להנגיש להם את הנושאים הכל כך רגישים האלה באופן מותאם לגיל ולעולם הערכי שלנו. זאת מתנה ענקית שאסור לתת לה לברוח. לאחוז בה בשתי ידיים, למרות המבוכה שאולי נרגיש, כדי לגרום לילדים שלנו להבין שאנחנו מקור מידע אמין ושיש להם את מי לשאול בלי לחשוש מהתגובות.

זאת הזדמנות חשובה ומשמעותית להיכנס לתוך עולמו של הילד שלנו. וחשוב עוד יותר, לתווך את הדרך הנכונה והמדויקת להשפיע על עיצוב תפיסת העולם שלו.

זאת הזדמנות להתקשר ל המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105 ולדווח. וכך עשינו.

לתת תחושה של שליטה (עד כמה שניתן) וניהול המקרה. שלא ירגישו לבד. זה לא פחות חשוב!!

הילדים שלנו חשופים בתדירות גבוהה ועל בסיס יומיומי לתכנים פוגעניים. בואו נהיה שם עבורם. נעזור להם להוביל ולא להיות מובלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s